Починаючи з 01.01.2021 р. платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) зобов’язані подавати звітність, у т. ч. про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону України “ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 р. № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до контролюючого органу за основним місцем обліку платника ЄСВ у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (далі - ПКУ).

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливий порядок оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, крім випадків передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Податкові декларації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у т. ч. в разі сплати місячних авансових внесків) подаються протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 49.18 ПКУ).

ФОП - платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливий порядок оподаткування, у випадку визначення ЄСВ, подають звітність за звітний період - грудень, як Декларацію за IV квартал податкового (звітного) року, де розраховують зобов’язання платників єдиного податку наростаючим підсумком та визначають відомості про суми ЄСВ, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному Законом № 2464 для даної категорії (абз. другий пп. 9.7 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Періодом, за який платники ЄСВ, зокрема, ФОП подають звітність до контролюючого органу (звітним періодом), є календарний рік (абз. 5 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

06.05.2022 р. набрав чинності наказ Мінфіну від 26.04.2022 № 124, яким було затверджено нову форму податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (далі - Декларація), у складі якої формується додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі - Додаток 2).

Згідно з приміткою 4 до Декларації Додаток 2 подається та заповнюється ФОП-єдинниками третьої групи з ставкою 2% доходу, з урахуванням особливостей встановлених пп. 9.7 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (далі – особливий порядок оподаткування).

Приміткою 3 до Додатка 2 визначено, що у разі якщо Додаток 2 подається за підсумками року у рядку 4 «Податковий (звітний період)» вказується арабська цифра «12».

Якщо Додаток 2 подається поза межами звітного (податкового) періоду (до закінчення звітного (податкового) року) у зв’язку з проведенням державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або призначення пенсії, матеріального забезпечення, страхових виплат, платником вказуються арабськими цифрами від «1» до «11», що вказує на номер календарного місяця, в якому подається декларація:

  • у разі припинення діяльності або призначення пенсії; 
  • у разі настання страхового випадку (призначення матеріального забезпечення, страхових виплат, тощо).

Отже, ФОП-єдинник третьої групи, який використовують особливий порядок оподаткування, у випадку визначення ЄСВ, подає у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, Додаток 2 за підсумками звітного (податкового) року у складі Декларації за грудень 2022 року.

Водночас, такі платники подають Додаток 2 у складі Декларації протягом року (поза межами звітного (податкового) періоду) - у разі проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або призначення пенсії, матеріального забезпечення, страхових виплат.

Таке роз'яснення надано ДПСУ.

Підписуйтесь на актуальні новини...

Search